Koľko Stojí Klimatizácia Do Bytu a Na Čo Si Dať Pozor Pri Kúpe

Prišlo leto a s ním aj teploty ako z pekla. Kým pred pár rokmi sme klimatizáciu nepotrebovali, no vplyvom klimatických zmien aj na naše malé Slovensko prichádzajú horúce letá. Kým v aute je klimatizácia samozrejmosťou, pomaly aj v bytoch sa stáva štandardným vybavením. V dnešnom článku si povieme niečo o tom, podľa akého  kľúča si klimatizáciu vyberať a koľko by ste si mali pripraviť peňazí.

Poďme si na začiatok zodpovedať zopár otázok, ktoré určite každého zaujímajú.

  1. Čo je to vlastne klimatizácia a ako funguje?

Klimatizačné zariadenie slúži na vytvorenie tepelnej pohody v miestnosti, ktoré využíva princíp chladiaceho okruhu, ktorý je veľmi podobný princípu chladničky. V klimatizačnej jednotke prebieha kompresia (stlačenie plynov) a ich zohriatie. V druhej  fáze je chladiace médium pri vysokej teplote a tlaku privedené do kondenzora, kde je ochladzované okolitým vzduchom. V tretej fáze je kvapalina transportovaná cez kapiláru alebo expanzný ventil, kde sa prudko zníži tlak a tým aj teplota. Médium pokračuje do výparníka, kde sa kvapalina začne odparovať. Potom je chladivo v plynnom skupenstve privedené do kompresoru, a cyklus sa opakuje.

  1. Čo všetko klíma dokáže?

Moderné klimatizácie dokážu okrem chladenia aj kúriť, odvlhčovať, likvidovať baktérie a pachy, poprípade aj eliminovať komáre.

čo dokáže klíma

  1. Je klimatizácia škodlivá pre zdravie?

Klíma dokáže ochladiť miestnosti ale aj naše telá. Boom klimatizácie nastal na prelome tisícročí, a logicky aj vtedy sa vynorili otázke o škodlivosti pre zdravie. Ako pri všetkom, aj tu platí jedno pravidlo – všetkého veľa škodí! Výsledky štúdií hovoria, že ľudia ktorí trávia veľa času v klimatizovaných priestoroch sa častejšie sťažujú na problémy s ušami, nosom, hrdlom a dýchaním. Častejšie ich aj postihujú kožné ochorenia. Určite ste už počuli o prechladnutí z klimatizácie. Je to možné a stane sa tak v tom prípade, keď studený vzduch fúka priamo na vás. Ste prakticky v prievane, stačí pár minút a prechladnete. Najhoršie je, keď si klímu nastavíte na výrazne nižšiu teplotu, ako je vonku. Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť viac ako 8 stupňov Celzia. Okrem prechladnutia riskujete aj ohrozenie imunity baktériami a vírusmi. Ak klimatizácia nie je pravidelne čistená, veselo si v nej žijú nebezpečné mikroorganizmy. Aby klíma neohrozovala vaše zdravie, je potrebné je pravidelne čistiť, meniť filtre a používať ju na rozumnej teplote.

  1. Ako si správne vybrať klimatizáciu?

Určite aj podľa ceny, ale hlavne podľa toho kde a načo chcete klímu používať. Na úvod si zodpovedajte otázky napríklad aký veľký je váš byt, alebo či chcete s klímou aj vykurovať. Podľa toho sa rozhodnete pre správny typ klimatizácie. O tých si povieme nižšie.

Pri výbere nezabudnite ani na hlučnosť spojenú s klimatizačným zariadením. Ak bude pre vás pracovať počas celého roka, zamerajte sa na modely s čo najnižšou spotrebou elektrickej energie. Tie vás síce vyjdú trošku drahšie ako počiatočná investícia, ale v konečnom dôsledku vám ušetria účet za elektriku.

  1. Koľko stojí klimatizácia?

Otázka, ktorá trápi asi každého. Ako sme si povedali, ceny klimatizačnej jednotky sa rôznia podľa jej veľkosti a výkonu. Výkonné nástenné klimatizácie dostanete od 350 až do 2 000 eur. Mobilné klimatizačné jednotky sú lacnejšie, tie dostanete od 300 do 500 eur. Samozrejme, záleží aj od značky , neznáme značky sú určite lacnejšie ako tie známe, kde platíte aj za meno. Ak nemáte dostatočný budget na nákup kvalitnej klimatizácie, potom je lepšie posúdiť radšej kúpu ventilátora. Na sezónu a rozprúdenie vzduchu v spálni počas horúcich letných nocí vám postačia. Tie najzákladnejšie dostanete už od 10 eur, prípadne stropné od 80 až do 300 eur. Okrem nich dostať ešte stĺpové a stolné, cenové relácie sú podobné.

Povedali sme si niečo o základoch , teraz sa poďme zamerať priamo na typy klimatizácií :

Mobilná klimatizácia

mobilná klíma

ako názov napovedá, jedná sa o ľahko premiestniteľné prístroje, nielen z jednej miestnosti do druhej, ale aj napríklad z bytu na chatu. Výhodou je, že sa nemusíte trápiť montážou, avšak nevýhodou môže byť väčšia hlučnosť a prítomnosť hadice slúžiacej na odvod nazhromaždeného tepla. Taktiež jej nižší výkon v porovnaní s vstavanou klimatizačnou jednotnou. Počítajte aj s tým, že jej váha môže byť až do 30kg. Zaplatíte za ňu od 300 eur a vyššie.


Nástenná klimatizácia 

nástenná klimatizácia

musí sa upevniť na stenu vo vybranej miestnosti. Najčastejšie sa stretnete s jej dvoma variantmi. Split pozostáva s vnútornej a vonkajšej jednotky, a spojovacieho potrubia na chladivo. Montáž je pomerne náročná a často sa nezaobíde bez stavebných úprav. Sú však tiché, nakoľko kompresor je umiestnený vonku. Mutli-split naproti tomu dokáže prostredníctvom jednej vonkajšej jednotky obsluhovať až 4 vnútorné. Ponúka tak jednoduchšiu montáž a nižšie vstupné náklady. Najlacnejšie modely kúpite od 1 700 eur, za drahšie si priplatíte až do výšky 5 000 eur.


Kazetové

kazetové klimatizácie

tento typ klimatizácie je naozaj nenápadný a diskrétny. Inštaluje sa totiž do stropných podhľadov. Tento tichý prístroj budete mať od kontrolou pomocou diaľkového ovládača. Nie je najlacnejšia, zaplatíte za ňu minimálne 1 000 eur.


Podstropno – parapetné 

parapetná klimatizácia

ako napovedá názov, toto zariadenie býva umiestnené pod stropom alebo parapetom. Dá sa upevniť horizontálne aj vertikálne, niekedy aj k podlahe. Parapetné verzie dokážu vďaka spodným prieduchom napodobniť dokonca podlahové kúrenie. Kúpite ich  už od 450 eur.


Okenné

okenná klíma

v tomto prípade ide vlastne o akúsi kocku nainštalovanú priamo do okna. Jedna jej časť vyčnieva von, druhá presahuje do vnútra. Jednoduchú montáž však kompenzuje hlučnejší chod a fakt, že máte v podstate zablokované okno. Kúpite zhruba od 650 eur.

Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie?

  • v prvom rade si určite aký veľký priestor bude ochladzovať, bez toho sa jednoducho nepohnete ďalej. Ak si to neviete určiť sami, zavolajte si na pomoc odborníkov, tí vám presne zmerajú byt a poradia aká klimatizácie bude pre vás najlepšia
  • pri kúpe sa obzerajte aj po energetickej triede, vyberajte si minimálne tie s označením A, ideálne A+. Najkvalitnejšie sú v kategórii A+++
  • nezabudnite ani na rozmery a hmotnosť. Počítajte minimálne s 20 kg a viac
  • poobzerajte sa po klimatizácii s funkciami ako sú napríklad „dry“ (prístroj vysušuje vzduch v miestnosti), „swing“ (pravidelný pohyb lamiel rovnomerne distribuuje klimatizovaný vzduch do priestoru), „spánok“ (kým spíte, klíma prispôsobí teplotu vzduchu v miestnosti, čím výrazne ušetrí náklady na prevádzku) či „auto restart“ (v prípade náhleho prerušenia dodávky elektrickej energie sa prístroj vráti k pôvodným nastaveniam)
  • niektoré modely vám zabezpečia aj ionizáciu vzduchu (proces čistenia na princípe záporných iónov) a ďalšie prečistenie a zbavenie prachu, dymu, baktérií, plesní a vírusov. Filtre pracujú na chemickom princípe alebo prostredníctvom nanočastíc. Preto nezabudnite váš filter pravidelne čistiť (aspoň raz za 3 mesiace pri pravidelnom používaní) a po čase meniť!

V neposlednom rade si môžete vyberať aj podľa dizajnu. Klimatizačné jednotky už nebývajú len nevzhľadné biele boxy, ale máte na výber z rôznych prevedení a farieb. Vyberie si tak naozaj každý, či už kupujete klímu do bytu, domu alebo kancelárie.

 

Leave a Reply