Máte Radi Japonskú Kuchyňu ? V Dnešnej Dobe Si Ju Už Môžete Vychutnať Aj Doma

Veľa ľudí si „ japonskú kuchyňu“ spojí len  so sushi, a ešte viac ľudí sa zhrozí pri predstave, že by si mali do úst vložiť surovú rybu. Žijeme ale v roku 2021 a je načase zbaviť sa týchto predsudkov a trochu si rozšíriť obzory. Japonská kuchyňa to nie je len sushi, ale bohatá a farebná zmes jedál. Vedeli ste, že v Japonsku varia najzdravšie z celého sveta ? Možno aj preto sa tam ľudia bežne dožívajú 100 rokov. V dnešnom článku si dnes niečo málo predstavíme o japonskej kuchyni, ich tradičných jedlách a nápojoch.

Ako človek, čo precestoval kus sveta som mala šancu ochutnať a spoznať nielen japonskú kuchyňu ale aj kultúru a ich umenie stolovania. Pozrime sa troška do histórie. Japonské cisárstvo má vyše tisícročnú históriu a tradície, ktoré prežili až do 21. storočia. Aj národná kuchyňa zostala takmer nezmenená. Keď sa povie Japonsko, predstavíme si samurajov, gejše, kvitnúce čerešne sakura, umenie skladania papiera origami, kimono či šport sumo. Jeden článok určite nestačí na opísanie krásy a estetiky, ktorú Japonci používajú aj v kuchyni.

U nás na Slovensku už nájdete kvalitné japonské reštaurácie pod vedením skúsených profesionálov. Ani mýtus, že sú priveľmi drahé už neplatí. Sushi sa stalo bežne dostupným jedlom, hoci za kvalitu sa stále platí. Ktoré sú tie najznámejšie japonské reštaurácie u nás ?

Ich najväčšiu koncentráciu nájdeme pochopiteľne v Bratislave. Do poznámok si dajte názvy ako Benihana,  Fou Zoo Pan, SaSaZu, Geisha sush či Wagamama v Bratislave. Za obed pre jedného človeka zaplatíte od 30 eur. V Nitre sa pozerajte po reštauráciách Sakura, Wasabi a Tatami. V Trnave si zájdite do City Sushi či do Sushi Ki. V tomto meste nájdete aj podnik Running Sushi. Tento koncept je v zahraničí veľmi obľúbený. Zaplatíte a z bežiaceho pásu si môžete vybrať čokoľvek, na čo máte chuť. V Senci si zájdite do Sushi Kaso, a v Komárne do Sushiko. Na východe vedú Košice s reštikami Maiko sushi, Bamboo a Grece. Stred Slovenska zastupujú reštaurácie Sushihanil v Žiline, Wasabi Sushi Bar v Martine a Samurai v Banskej Bystrici.


A čo stolovanie ?

japonsko stolovanie

V originálnej japonskej reštaurácii uvidíte typické stolovanie, a preto očakávajte nízke sedenie, v Japonsku dokonca sedia aj na zemi. V Európe však už ázijské podniky prešli určitým „liftingom“ a prispôsobili sa európskej klientele, a pôsobia nóbl. Typický štýl si zachovávajú v podobe tlmených farieb v kombinácii s červenou či bielou, japonsky ladenej keramike a samozrejme aj v podobe jedenia paličkami. Nikdy si v japonskej reštaurácii nepýtajte príbor, je to veľké faux pas !

Jedlo

japonské jedlá

A čo si teda môžete objednať v japonskej reštaurácii ? Iste, na výber toho máte mnoho, my si vymenujeme len tie najznámejšie, aby ste sa mohli pri čítaní jedálneho lístka lepšie orientovať.

Predjedlá

Edamame – pod týmto názvom sa neskrýva nič iné, ako varené sójové struky podávané so soľou. Už chápete čo bolo myslené tou zdravou japonskou stravou ?

Spring Rolls alebo Jarné závitky – sú malé závitky z ryžového papiera robené na pare buď so zeleninou, tofu, rybami alebo kuracie. Podávajú sa s rôznymi omáčkami.

Gyoza – vyprážané taštičky s mletým mäsom a zeleninou. Nie, nie sú to pirohy, aj keď majú podobný tvar.

Rybací tatarák- buď z tuniaka, alebo lososa. Treba si vybrať kvalitnú reštauráciu ak sa pustíte do surovej ryby. Ale to platí aj pri „normálnom“ tataráku, však ?

Polievky

Miso soup – je tradičná japonská zeleninová polievka s fermentovanou miso pastou a s tofu. Je veľmi zdravá a Japonci ju jedia aj na raňajky.

Ramen – je niečo medzi polievkou a hlavným jedlom. Je to silný vývar z kostí, s rezancami, zeleninou, tofu, hubami či vajíčkom. Na zdravý obed ako stvorené.

Tom Yum – patrí aj do thajskej kuchyne, ale nájdete ju v každej sushi reštaurácii. Je to ostro – kyslá polievka, môže byť s krevetami, kokosovým mliekom, citrónovou trávou a koriandrom.

Noodles alebo rezance

Máte na výber nespočetné kombinácie rezancov s rôznymi druhmi mäsa, rybami, morskými plodmi alebo zeleninou. Rezance si môžete vybrať pšeničné, alebo ryžové. Ryžové rezance so zeleninou sú zdravá alternatíva obeda, ktorý vás  zasýti ale nepriberiete z nich. Rezance sú „bezpečnou“ voľbou pre tých, ktorí sa boja vyskúšať sushi.

Rôzne druhy mäsa a rýb

Japonci sú známi nielen sushi, ale aj prípravou rôznych druhov mäsa a rýb. Či už na pare, alebo vo vriacej vode či smažením. Najznámejšie je výberové hovädzie, tzv. Ohmi beef , ktoré je typické svojim mramorovaním. Nakrájané na tenučké kúsky sa narýchlo osmahne, alebo len krátko povarí vo vriacej vode. V autentickej japonskej reštaurácii si tento steak pripravujete sami. Podáva sa len so soľou a rôznymi omáčkami. Jedným z najdrahších druhov steakov je aj japonské Wagyu , mäso zo špeciálnej chovanej kravy. Tieto mäsá sú aj poriadne drahé, a je ťažké ich zohnať.

Sushi

Opísať sushi pár vetami je naozaj nemožné, a preto si predstavíme aspoň tých pár najpopulárnejších. Sushi sa namáča do sójovej omáčky, ale nenamáčajte ho do omáčky celé, stačí kúsok. Rozhodne si do sójovej omáčky neprimiešavajte wasabi. Wasabi je tá malá zelená hmota, s ktorou to rozhodne nesmiete prehnať. Pravé wasabi je drahé a nezoženiete ho v každej reštaurácii. Preto sa väčšinou servírujú len rôzne pasty s extraktom z wasabi, a to môže úplne zabiť chuť sushi. Preto ak chcete, dajte si len malú štipku tejto zelenej hmoty na vrch sushi. K sushi dostanete na malom tanieriku aj nakladaný zázvor, ale ten nie je určený na to, aby ste si ho naložili na sushi ako to niektorí ľudia robia. Je určený na neutralizovanie chutí medzi jednotlivými kúskami.

druhy sushi

Maki – v japončine to znamená rolka. Je plnená ryžou, zeleninou a rybou a zvonku obalená v morskej riase nori.

Nigiri – ide o ryžový valček na ktorom je položený kúsok ryby. Namáča sa napríklad do sójovej omáčky, a pozor, vždy obrátene, teda rybou nadol.

California roll – ako napovedá názov, ide o druh sushi, ktorý sa zrodil v Amerike. S avokádom, japonskou majonézou a ryžou obalenou v sezame. Namiesto neho sa ale používa aj kaviár. Je to akási moderná odnož, ktorá nemá s Japonskom veľa spoločného. Poznáme aj Philadelphia roll, do ktorej je pridaný krémový syr.

Sashimi – pri tomto type sa jedná len o kúsok surovej ryby bez ryže. Je považovaný za predkrm a namáča sa do sójovej omáčky a na vrch sa položí kúsok wasabi.

Nápoje

zelený čaj

V Japonsku sa za tradičný nápoj považuje zelený čaj, a jeho príprava a pitie je umenie, ktoré si vyžaduje aj vlastný článok. Okrem neho je veľmi populárny aj matcha čaj , ktorý sa pomaly udomácňuje aj u nás. Čo sa týka alkoholických nápojov, za vyskúšanie určite stojí saké, ktorý je považovaný za ryžové víno, avšak nie je to úplne pravda. Je to alkoholický nápoj vyrobený z fermentovanej ryže. Málokto vie, že Japonci majú aj kvalitné pivá značiek Sapporo a Asahi. Vyrábajú aj dobré whisky, ktoré sa pomaly dostávajú do sveta.

Čo robiť keď si chcete dopriať japonskú kuchyňu aj doma ?

Máte dve možnosti. Buď si objednáte donášku z blízkej reštaurácie, alebo sa pokúste vyrobiť si sushi aj doma. Vôbec to nie je zložité. Napríklad v Kauflande dostanete aj výrobky z exotickej kuchyne ako sú rôzne omáčky ,ryžové rezance , ryby, špeciálny druh ryže na sushi, morské riasy a bambusové podložky na rolovanie. Do sushi si môžete vložiť na čo máte chuť, a v konečnom dôsledku vás to nevyjde ani draho, za jednu porciu nedáte viac ako 20 eur. Nebojte sa vyskúšať nové chute aj doma.

Leave a Reply