Poznáte Rozdiel Medzi Detskou Sedačkou a Kočíkom ? Povieme Si Niečo o Bezpečnosti Aj Finančnej Stránke

Snáď každá žena (ale aj muž) príde aspoň raz v živote do situácie, keď si bude musieť vybrať ten správny kočík alebo sedačku. Mať deti to znamená radosť, ale aj starosti. Hlavne čo sa týka bezpečnosti. Novonarodené deti sú veľmi zraniteľné a preto je dôležité vybrať ten správny kočík, hlavne počas prvých mesiacov života dieťaťa. S dieťaťom treba cestovať či už na pravidelné prehliadky k lekárovi, alebo neskôr aj a výlety. Netreba podceňovať ani výber autosedačky. V dnešnej dobe je už na trhu mnoho výrobkov a všelijakých hybridov, ktoré spĺňajú podmienky kočíka aj sedačky. Vybrať si môžete aj podľa ceny, nemusíte platiť celú výplatu za vec, ktorá vám poslúži maximálne dva roky. Ak však máte detí viac, budete mať výhodu a nemusíte hneď kupovať nové. Samozrejme ak máte dostatok finančných prostriedkov, môžete si dovoliť aj značkové a štýlové kočíky, v ktorom bude vaše dieťa pôsobiť ako mini trendsetter .

V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o týchto nevyhnutných pomôckach pre vás a vaše dieťa.

Kočíky

Výber toho správneho kočíka je celá veda. Položte si najskôr dve otázky. Aký máte životný štýl ? Aký máte rozpočet ?

Na čo sa zamerať pri výbere kočíka ?

Rozmery – zvažujte aj podľa toho, či bývate v dome alebo byte, a či sa vojdete s kočíkom do výťahu.

Hmotnosť- nižšia hmotnosť samozrejme znamená aj ľahšiu manipuláciu, preto sa možno poobzerajte po tých odľačených.

Skladanie – náročné skladanie kočíka je už „out“, prednosť dostali skladné modely, ktoré môžete zložiť i jednou rukou.

Kolesá – u kočíkov sa odlišujú veľkosťou, materiálom aj počtom. Stabilita je extrémne dôležitá, a tú vám zabezpečí vyváženie kočíka a vzdialenosť kolies.

Ktorý kočík sa hodí do akých podmienok a koľko vás vyjde ?

Kočík do mesta

Kočík do terénu

Kočík do mesta
kočík do terénu

Vyznačuje sa nižšou hmotnosťou, ľahšou ovládateľnosťou a menšími rozmermi. Tieto kočíky nie sú vhodné do terénu, hlavne kvôli tomu, že majú menšie kolesá a skoro žiadne odpruženie. Na oplátku vám však zaberú len málo miesta v byte či aute. Lacnejšie kočíky do mesta zoženiete už od 130 eur, avšak za kvalitu je lepšie si trocha priplatiť, aby sa vám nerozpadol po prvej sezóne. Za lepší model dáte v priemerne 300 až 500 eur. Za dizajnové značky zaplatíte aj viac ako 1200 eur. Medzi kvalitné značky mestských kočíkov patrí napríklad Easywalker.

Kočík s väčšími kolesami a dobrým odpružením. Tieto typy majú mohutnejšiu konštrukciu a ťažšie komponenty, čiže aj manipulovanie s nimi je zložitejšie. Výhodou je, že s nimi môžete absolvovať aj náročnejšie túry a výlety. Zoženiete ich od 200 eur, za tie kvalitnejšie dáte aj 700 eur. Poobzerajte sa po značkách ako X-Lander Sport či Kindercraft Sport Cruiser.

Ako sa ďalej delia kočíky ?

Hlboké kočíky

Kombinované 2v1, 3v1

hlboký kočík
kočík 2v1

Vhodné pre novorodencov , až po nosnosť 9 kíl dieťaťa. Pozostávajú z pevnej konštrukcie a hlbokej vaničky s matracom, kde je dieťa dobre chránené. Jeho nevýhodou je ale krátka životnosť.

Veľmi obľúbená a praktická varianta kočíkov. Na jeden podvozok môžete nasadiť hlbokú vaničku aj športovú časť. Kočíky 3v1 navyše obsahujú aj autosedačku vhodnú do auta. Týmto variantom aj ušetríte a môžete ho používať od narodenia dieťaťa až do veku 3 rokov. Nevýhodou tohto kusu môže byť vyššia cena a horšia skladnosť, keďže pozostáva z viacerých komponentov. Pripravte si na ne 500 a viac eur.

Golfové kočíky

Trojkolky

golfový kočík
Trojkolka

Vhodné pre novorodencov , až po nosnosť 9 kíl dieťaťa. Pozostávajú z pevnej konštrukcie a hlbokej vaničky s matracom, kde je dieťa dobre chránené. Jeho nevýhodou je ale krátka životnosť.

Veľmi obľúbená a praktická varianta kočíkov. Na jeden podvozok môžete nasadiť hlbokú vaničku aj športovú časť. Kočíky 3v1 navyše obsahujú aj autosedačku vhodnú do auta. Týmto variantom aj ušetríte a môžete ho používať od narodenia dieťaťa až do veku 3 rokov. Nevýhodou tohto kusu môže byť vyššia cena a horšia skladnosť, keďže pozostáva z viacerých komponentov. Pripravte si na ne 500 a viac eur.

Dvojičkové/súrodenecké kočíky

Retro Kočiky

Dvojičkový kočík
retro kočík

Tento typ je vhodný pre dvojičky či pre súrodencov rozdielneho veku. V tejto kategórii treba počítať s väčšou váhou, rozmermi a  vyššou cenou.

Malý bonus pre tých, ktorí nemajú problém s peniazmi, existuje takýto retro vyzerajúci kočík značky Silver Cross, za ktorý dáte necelých 2,000 dolárov. Ak chcete ušetriť, spýtajte sa babky či náhodou nemá podobný na povale, retro je zas v móde.

Značkový Diesel kočík

Umelecké kočíky

Diesel kočík
Umelecký kočík

Za tento dizajnový (a nepekný) značkový kočík od svetoznámej značky Diesel zaplatíte „len“ okolo 2,700 dolárov.

Ak ste fanynka/fanúšik umenia, potom si určite zaobstarajte kočík Bugaboo Retrospective by Andy Warhol za 2 725 dolárov.

The Roddler

Versace

Pre oteckov
Versace

Pre oteckov, ktorí chcú tiež chodiť na prechádzky tu máme futuristický model The Roddler. Na tento špás si budú musieť nachystať 3,500 dolárov.

Ak ste Dominika Cibulková, alebo sa potrebujete pred plebsom ukázať, že na to máte, odporúčame vám kočík od Versace za 4,200 dolárov.

The Pram - pozlátený kočík

Pozlátený kočík

Ak ste náhodou arabský šejk, alebo už naozaj neviete čo s peniazmi, môžete ich vyhodiť z tento pozlátený ( a gýčový) kočík od značky The Pram, ktorý bude váš za 6,000 dolárov.

Autosedačky

Výber autosedačky je ešte dôležitejší ako kočíka, lebo nehoda v aute môže byť pre dieťa fatálna. Ak si vyberáte kočík a autosedačku osobitne, riaďte sa podľa nasledujúcich rád.

Vyberajte podľa výšky a hmotnosti dieťaťa – novorodeniatko sa dáva do takzvanej škrupinky, potom nasledujú vajíčka, až po podsedáky pre väčšie deti. Nedá sa to presne určiť, ale niektoré deti potrebujú podsedák až do veku 12 rokov a minimálne do 150cm výšky. Dieťa sa v nich pripútava štandardne bezpečnostným pásom, to by mala byť samozrejmosť.  Autosedačky delíme na dve kategórie :

Autosedačky umiestnené v protismere jazdy

Autosedačky umiestnené v smere jazdy

autosedačka protismer
autosedačka v smere jazdy

Tieto sa nazývajú aj sedačky pre bábätká. Pretože dieťa do 10kg musí byť umiestnené v protismere jazdy, alebo až kým hlavičkou neprerastie chrbtovú opierku autosedačky. Je vhodná aj preto, že deti v tomto veku veľa spia, a teda nebudú rušené. Ak by ste chceli túto sedačku vymeniť za vajíčko z vyššej kategórie, musí vaše dieťa zvládnuť sedieť bez opory minimálne pol hodinu. Aj lekári odporúčajú tento typ sedenia, pretože poloha v protismere je bezpečnejšia a lepšie chráni hlavu, krk a chrbticu dojčaťa. V predajniach alebo na internete nájdete mnoho autosedačiek pre dojčatá, ceny sa rôznia aj podľa hmotnosti dieťaťa. Lacnejšie nájdete už od 70 eur. Keďže ide o vaše dieťa, dbajte skôr na kvalitu ako na cenu.

keď dieťatko dosiahne aspoň 9kg svojej váhy určite si všimnete, že svoju škrupinku už vyrástlo. Ďalší bezpečnostný a logický krok teda je zaobstarať mu väčšiu sedačku, ktorá je umiestnená v smere jazdy. Väčšina z týchto sedačiek už nepôsobí ako vajíčka, ale ako regulérne sedačky, ktoré sa nachádzajú stále v aute. Niektoré majú vlastné 5 – bodové pásy, a iné sa upevňujú iba bezpečnostnými pásmi auta. Za tieto sedačky zaplatíte od 50 eur až do 400 eur podľa značky. Pred kúpou je vhodné sedačku aj odskúšať v aute ak je na to možnosť. Myslite na to, že sedačka by mala vyhovovať hlavne vášmu dieťaťu, ale aj vám , aby sa vám s ňou ľahko manipulovalo.

Čo hovoria bezpečnostné normy ?

V prípade autosedačiek platia prísne bezpečnostné normy schválené Európskou úniou. Pri kúpe sa obzerajte po značke ECE R44 |04, čo znamená, že autosedačka je schválená podľa platnej legislatívy, a je bezpečná na používanie. Výrobcovia neodporúčajú používať jednu autosedačku viac ako 5 rokov.

Leave a Reply