Výber Kvalitnégo Kolagénu? Ako Veľmi Potrápi Peňaženku.

Na začiatok si poďme hlavne ujasniť čo to ten kolagén vlastne je, a načo ho potrebujeme ?

Určite ste aj vy postrehli ten boom okolo tohto „zázračného“ doplnku výživy posledných pár rokov. Pravda ale je, že kolagén užívame odnepamäti a potrebujeme ho nielen pre krásu našej pokožky. Názov kolagén, alebo aj „bielkovina mladosti“ pochádza zo slov „kólla“ a „géne“, čo doslova znamená „proteín produkujúci lepidlo“. Táto bielkovina je vo vode nerozpustná a tvorí významnú časť nášho organizmu. Ak by ste si chceli doplniť kolagén prirodzene stravou, nedozviete sa nič nové, ako to, že zdravá výživa je základ. Zatiaľ ešte žiadny výrobok neprekonal výhody pestrej stravy a aktívneho pohybu. Prirodzený zdroj kolagénu sa nachádza v živočíšnych výrobkoch ako kvalitné jahňacie, divina alebo hovädzie mäso s kosťou, chuťovkách ako tlačenka či huspenina, a v poctivých domácich mäsových vývaroch. Dobrý zdroj kolagénu sú aj ryby , hlavne tie mastnejšie. Medzi potraviny ktoré nepriamo stimulujú produkciu kolagénu, a sú v nich zastúpené aj potrebné vitamíny patria vajcia, huby, zelené a červené ovocie a zelenina, olivy ,orechy, citrusy, fazuľa, sójové výrobky a avokádo. Ako správne tušíte, „zabijakom“ kolagénu v tele je najmä dlhodobý stres, fajčenie, nezdravá strava, málo pohybu a nadmerné pitie alkoholu.
Zdravá strava

Na úvod treba spomenúť, že kolagén sa v našom tele prirodzene vyskytuje, avšak vekom jeho množstvo klesá. Od 25 roku života sa jeho tvorba začína spomaľovať, a po 40 roku sa netvorí už takmer vôbec. Záleží však aj od nášho životného štýlu. Pri tvorbe a syntetizovaní kolagénu sú dôležité aj dva prvky, vitamín C a zinok. Bez vitamínu C totiž nemá užívanie kolagénu zmysel. Tento vitamín pomáha telu syntetizovať a využívať bielkovinu kolagénu. Tak isto aj zinok, ktorý patrí medzi stopové prvky, je veľmi dôležitý, priamo ovplyvňuje tvorbu kolagénových vláken. Preto tak často nájdete na trhu výrobky kde kolagén dopĺňajú tieto dva prvky. Takže sa nemusíte obávať, práve naopak kúpte si kolagén, ktorý je doplnený práve o vitamín C a zinok. Je veľmi dôležitý nielen pre našu krásu, ale aj zdravie.

Rozoznávame niekoľko typov kolagénov, ktoré sa líšia svojím zložením a použitím.

  • Kolagén I. typu : tento kolagén sa nachádza v koži, šľachách, kostiach a zuboch. Áno aj tam. Tento typ je v našom tele zastúpený najviac. Okrem zdravotného hľadiska mu patrí prvenstvo aj v minimalizovaní vrások a zvýšení elasticity pokožky. Okrem toho spevňuje aj nechty a vlasy. Nie je prekvapením, že je po ňom aj najväčší dopyt.
  • Kolagén II. typu : tento typ nájdeme hlavne v kĺboch, mieche a chrupavkách. Je najviac žiadaný medzi športovcami a ľuďmi, ktorí trpia bolesťami a zápalom kĺbov.
  • Kolagén III. typu : hojne je zastúpený v črevách, svaloch, cievach a dokonca aj v maternici. Dokáže pomôcť tým, čo mávajú problém s črevami a trávením.

Doplnky výživy sa predávajú v kombinácii týchto troch typov kolagénov v rôznom pomere. Rozdielna býva ich cena, obsah účinnej látky aj pôvod kolagénu. My si to všetko ďalej rozoberieme. Rozdiel v cene býva hlavne vďaka tomu , odkiaľ kolagén pochádza. Väčšina odborníkov sa zhodne v tom, že pravý kolagén je len ten živočíšneho pôvodu. Avšak na trhu môžete nájsť aj kolagén, ktorý sa pýši nálepkou vegánsky, či rastlinného pôvodu. To je trošku zavádzanie kupujúceho, preto by sme si na tieto mali dať pozor. Je to skrátka len doplnok výživy, ktorý môže mať podobné benefity, avšak nie je to kolagén.

Kolagén, alebo aj „bielkovina mladosti“ sa získava extrahovaním zo živočíšnych produktov, a teda poznáme kolagén rybí, hovädzí, prasací aj hydinový. Za najkvalitnejší sa považuje práve rybí, a ten je aj najdrahší. Hovädzí a prasací kolagén sú dostupnejšie aj finančne, ale nie sú natoľko účinné na zvýšenie celkového kolagénu v tele. Kurací typ sa používa hlavne ako kolagén II. typu na podporu chrupaviek.

Poznáme dva druhy spracovania kolagénu. Natívny a hydrolyzovaný.

Natívny kolagén je v skratke typ kolagénu, ktorý prešiel najmenšími zásahmi, a je teda telu najprirodzenejší. Niektorí odborníci ale argumentujú jeho nižšou využiteľnosťou a horšou vstrebateľnosťou, pretože veľká molekula je príliš veľká aby prešla cez bunkovú bariéru. Výrobcovia však deklarujú technologické postupy, ktoré garantujú jeho vstrebateľnosť na 100%. Pri natívnom kolagéne sa musíte pripraviť aj na vyššiu cenu. Pri kozmetických výrobkoch môžete počítať aj so 100 eurami za balenie. Pri tomto type vám stačí denná dávka do 40 mg.

Hydrolyzovaný kolagén má naopak technologickými procesmi zmenenú štruktúru, aby sa zvýšila jeho biologická aktivita, čo je veľmi žiadané práve u kozmetických výrobkov. Tento typ býva zväčša aj cenovo dostupnejší. U hydrolyzovaného potrebujete do seba dostať 5 až 10 g, aby mal nejaký efekt. Chýbajú relevantné štúdie, ktoré by naozaj potvrdili, že len „čisto prírodný“ natívny je lepší, alebo že najviac kolagénu získate práve z toho hydrolyzovaného. Každý typ má svoje výhody a ako zákazník by ste sa mali zamerať hlavne na cieľ, ktorý chcete s kolagénom dosiahnuť, a podľa toho si vybrať.  Veľmi dôležité je aj dávkovanie a forma, v akej kolagén beriete.

Apropo, forma. Na trhu dnes existuje nespočetné množstvo výrobkov s kolagénom. Pri kozmetickej forme kolagénu sa môžeme najčastejšie stretnúť s kolagénovými peptidmi vo forme prášku alebo tabliet. Balenia sú zvyčajne dávkované na mesiac, pričom tablety sú o niečo lacnejšie (môžete nájsť prípravok už od 5 eur), ale zase záleží akého je pôvodu a typu. Práškové kolagény sú drahšie (približne od 20 eur za balenie), ale ako sme si povedali, cena sa môže vyšplhať až do 100 eur za natívny prémiový kolagén z rýb. Okrem toho sme neustále bombardovaní reklamou na kolagénové drinky, krémy, séra či raňajkové kaše. V tomto prípade ide viac o marketing, ako o využiteľnosť, to by sme ich museli piť a konzumovať denne, čo je z finančného hľadiska neúnosné. Tak isto sa vedú aj sporné debaty, nakoľko dokáže pokožka využiť kolagén z krému, keďže ten sa vstrebáva hlboko na bunkovej úrovni. Každopádne treba vedieť, že akýkoľvek výživový doplnok s kolagénom treba užívať po dobu minimálne 3 mesiacov, aby sme dosiahli žiadané výsledky. Ideálne dva krát do roka.

 

vrásky kolagén

 

Poďme sa pozrieť na konkrétne značky kolagénov, od najlacnejších po najdrahšie.

Našťastie slovenský trh čo sa kolagénov týka je obrovský, zákazník si má z čoho vyberať.  Všetky výrobky v tomto článku určite neobsiahneme, zameriame sa len na tie najznámejšie kozmetického charakteru.

Kapsuly Tibet Collagen Caps, 100 ks kapsúl, od firmy HIMALYO Tibet, dostanete kúpiť v DM drogérii alebo online. Kombinácia I a II typu hydrolyzovaného morského kolagénu ,obohatené o extrakt z tibetského rakytníka. Ten má zabezpečiť dostatočný prísun vitamínu C. Cena je nízka, od 14,95 eura, no vzhľadom na nízky obsah kolagénu v jednej kapsule (len 300 mg) musíte brať minimálne 3 kapsuly denne. Za nízku cenu tak dostanete nízku dávku účinnej látky.

 

POWERLOGY Collagen, 350 gramov prášku, od firmy POWEROLOGY, dostanete v lekárňach a online. Kvalitný čistý hydrolyzovaný hovädzí kolagén I. a III. typu, bez pridaných zložiek dostanete za cenu 22,90 eura. Výhodou je jeho neutrálna chuť a možnosť pridania aj do jedál, či teplých nápojov, a vďaka nulovému obsahu sacharidov sa hodí aj pre športovcov a ľudí, ktorí držia keto diéty. Nevýhodou môže byť to, ak neviete ako presne prášok dávkovať. Odporúča sa minimálne 10 gramov denne, a teda vám vydrží okolo mesiaca.

 

Bioaktívny morský kolagén Collalloc na slovenskom trhu zastupuje firma COLLALLOC. 30 kusov nadávkovaných vrecúšok kúpite v lekárňach od 22,99 eura. Tento produkt bez prídavkov obsahuje všetky tri typy kolagénu. Jedno balenie však obsahuje len 3 300 mg hydrolyzovaného kolagénu, preto výsledok sa nedostaví hneď a je nutné ho používať tie tri mesiace. Cena je však priaznivá, ak vezmeme do úvahy, že ide o kolagén z rýb, ktorý je najdrahší na trhu.

Dr.Max Collagen Drink, 30 vreciek plus 15 navyše, od firmy DR.MAX, kúpite v lekárni alebo online. Veľmi dobrá cena 24,99 eura vám zabezpečí širokospektrálny produkt s vitamínom C, zinkom, mangánom a biotínom, ktorý môžete využiť aj na kozmetické účely (vlasy, nechty, pokožka), a aj na podporu kostí a kĺbov. Obsahuje vysokú dávku kolagénu, a tak vám stačí jedno vrecúško denne zamiešať do nápoja. Balenie  vydrží na mesiac a pol, čo je veľmi priaznivý pomer ceny,kvality a kvantity.

 

Veľmi kvalitný kolagén špeciálne zameraný na výživu pleti je DermoCollagen ProVenus od firmy od firmy ProVenus. Za 30 vrecúšok zaplatíte 37,99 eura. Kúpite v lekárni a online. Obohatený o viacero vitamínov a aktívnych látok, (aj o kyselinu hyalurónovú) garantuje omladenie pleti a vyhladenie vrások.  Tento výrobok obsahuje aktívne kolagénové peptidy, a pýši sa aj viacerými certifikátmi kvality. Avšak podiel aktívnej látky je o trochu nižší ako by zákazník pri tej cene očakával. Preto je nutné užívanie minimálne 3 mesiace , čo zas môže byť problém pri vyššej cene.

 

Čo sa týka vyššej cenovej kategórie, zastúpenie v nej má Inca Collagen od firmy Inca, tiež zakúpite v lekárňach a v eshope. Cena sa pohybuje od 44,00 eur, a garantujú najvyšší podiel bio aktívneho morského kolagénu na trhu, až 90 000 miligramov hydrolyzovaného kolagénu v jednom vrecúšku. Balenie obsahuje 30 vrecúšok a v takomto podiele aktívnej látky už môžete vidieť prvé výsledky aj po mesiaci. Nevýhodou môže byť neprítomnosť vitamínu C, takže by som ho pre lepší efekt určite užívala spolu s týmto prípravkom.

 

Za Collagen 6000 mg Pure od francúzskej firmy ZEEN by Roal si priplatíte, a to od 49,85 eura, avšak dostanete k nemu aktuálne Vitamín C 800 mg zdarma. Tento kolagén je tak isto najvyššej kvality, 100% čistý morský kolagén I., II. a III. typu. Avšak dávka len 6000 mg sa mi zdá v porovnaní s vysokou cenou dosť malá. Samozrejme balenie vám vystačí len na mesiac, ale pri tomto dávkovaní potrebujete dlhodobejšie užívanie.

 

Každý výrobca vychváli svoj produkt do nebies, takže ako zákazníci máme niekedy problém zorientovať sa v mori ponúk. Jednoducho povedané, ak chcete vyhladiť pokožku, či zlepšiť kvalitu vlasov a nechtov, je lepšie si priplatiť. Ak ste športovec, alebo vás bolia kĺby, pomôže vám aj kolagén v kapsulách. Nižšia cena spravidla zodpovedá aj nízkej kvalite, však niekedy ani vysoká cena negarantuje 100% výsledky. Rozhodujte sa podľa benefitov, ktoré chcete s kolagénom dosiahnuť (kozmetické alebo zdravotné), podľa obsahu aktívnej látky a určite dodržiavajte predpísané dávkovanie. Upravte aj svoj životný štýl, a pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať !

Leave a Reply